ריביות משכנתא – כל מה שחשוב לדעת עליהן

  ג תמוז, תשפג  6/22/2023

שיעורי הריבית על המשכנתא הם גורם מכריע שיש לקחת בחשבון בעת רכישת דירה, שכן הם יכולים להשפיע באופן משמעותי על העלות הכוללת של הנכס בטווח הארוך. מהן ריביות המשכנתא בישראל, מה משפיע עליהן ומהן ההשלכות על רוכשי הדירות כיום לעומת העבר? כל הפרטים כאן.

ריביות משכנתא – כדאי לדעת

שיעורי המשכנתא בישראל נקבע על פי האקלים הכלכלי של המדינה וזאת בהשפעת המדיניות שנקבעה על ידי בנק ישראל. בנק ישראל קובע את ריבית הבסיס, הידועה גם בשם ריבית הפריים, אשר משפיעה על הריביות שהבנקים המסחריים מציעים ללקוחותיהם, לרבות אלה עבור משכנתאות.

בנוסף לריבית הפריים, שיעורי המשכנתא הבודדים משתנים גם בהתאם לגורמים כמו סוג המשכנתא שנבחרה, תקופת ההלוואה, יחס ההלוואה לערךוהיסטוריית האשראי של הלווה. בישראל ישנם שלושה סוגי משכנתאות עיקריים: ריבית משתנה, ריבית קבועה ושילוב של שניהם.

מה מספרת ההיסטוריה על ריביות המשכנתא?

במהלך העשור האחרון, ריבית המשכנתא בישראל במגמת ירידה כללית, בהתאם למגמה העולמית של הורדת הריבית. הדבר מונע בעיקר על ידי מאמצי בנק ישראל להמריץ את הצמיחה הכלכלית ולנהל את האינפלציה על ידי שמירה על ריבית בסיס נמוכה.

היסטורית, משכנתאות בריבית משתנה זכו לפופולריות בישראל בשל הריבית הנמוכה בתחילה בהשוואה למשכנתאות בריבית קבועה. עם זאת, שיעורים אלו קשורים ישירות לריבית הפריים של בנק ישראל, מה שהופך אותם לרגישים לתנודות. אם ריבית הפריים תעלה, כך גם הריבית על משכנתא בריבית משתנה.

לעומת זאת, משכנתאות בריבית קבועה מספקות יציבות עם ריבית באופן עקבי לאורך כל תקופת ההלוואה, מה שהופך אותן לאופציה יותר ויותר אטרקטיבית ככל שחוסר הוודאות הכלכלית גוברת. לווים של משכנתאות בריבית קבועה מבודדים מהעלאות ריבית פוטנציאליות.

מהו המצב הנוכחי ומה צופן העתיד?

נכון לאמצע 2023, ריבית המשכנתא בישראל נותרה נמוכה יחסית, וממשיכה את מגמת הירידה של השנים האחרונות. עם זאת, עם התאוששות הכלכלה העולמית ממגיפת הקורונה האינפלציה הופכת לדאגה גוברת. ישנן ציפיות שבנק ישראל, כמו בנקים מרכזיים רבים אחרים בעולם, עשוי להתחיל להעלות את הריבית כדי למנוע התדרדרות כללית של המשק.

רוכשי דירות פוטנציאליים השוקלים משכנתא בריבית משתנה צריכים לזכור זאת, שכן תשלומי המשכנתא שלהם עלולים לעלות אם הריבית תעלה. מצד שני, מי ששוקל משכנתא בריבית קבועה יכול לנעול את התעריפים הנמוכים הנוכחיים לתקופת ההלוואה.

חשוב להתייעץ עם אנשי המקצוע בתחום המשכנתא

אם אתם עומדים לפני רכישת דירה ובודקים ריביות משכנתא כדאי להתייעץ עם אנשי המקצוע בתחום הפיננסי על מנת להבין היכן אתם עומדים. ריבית משכנתא היא שיקול חשוב לכל מי שמחפש לקנות בית. חשוב להבין את הגורמים המשפיעים על אחוזי הריביות ההשפעה הפוטנציאלית של שינויים עתידיים בתעריפים.

בסביבה הנוכחית, עם אפשרות לעלייה בריבית, על רוכשי דירות פוטנציאליים להעריך היטב את האפשרויות שלהם. התייעצות עם מתווך משכנתאות או יועץ פיננסי יכולה לסייע בקבלת החלטה מושכלת, תוך התחשבות בנסיבות פיננסיות אינדיבידואליות והבנת הסיכונים.

הדפס את המאמר
המלץ לחבר
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
איך למצוא משלוחי אוכל באפרת ברגע האחרון?מחפשים משלוחי אוכל באפרת ברגע האחרון? רוצים להזמין משלוח אוכל מפנק ואיכותי מעכשיו לעכשיו ולהיות בטוחים כי אתם בוחרים במסעדה טובה ומשלוח שיגיע אליכם במהירות ובאיכות גבוהה? אם כן, הגעתם אל המקום הנכון.
קנאביס רפואי איכותי מגיע במהירות למטופלים שזקוקים לוקנה המידה הטוב ביותר שמוכיח שאתם יכולים לסמוך על ספק הקנאביס שלכם הוא האפשרות להזמין לעצמכם משלוחי קנאביס מהירים וללא הרבה ביורוקרטיה. כשיש מוקד שירותים שמספק לכם את כל זה ומוצרי הקנאביס שלו איכותיים ועוברים בקרת גידול וייצור נאותה, אתם יודעים שהגעתם לרשת שמספקת לכם מוצרים טובים שתוכלו לסמוך עליה.
מה עלי לעשות עם קרוב משפחה שלי נכנס אל אשפוז כפוי?בריאות היא הדבר החשוב ביותר אך יש מחלות יותר מפחידות מאחרות וללא ספק המחלה המפחידה מכולן היא מחלת נפש. אם יש לנו סכיזופרניה, הפרעה דו קוטבית או דיכאון הרי שאנו נמצאים בבעיה חמורה. מחלת נפש היא המחלה היחידה בה אנו יכולים לפגוע בעצמנו או בסביבה שלנו ולכן פעמים רבות אין לנו ברירה אלא לבצע אשפוז כפוי.
X
תוכן ההודעה