משמעות המסעות

הרב מיכאל אפשטיין  כז תמוז, תשעז  7/21/2017

בפרשת מסעי מתוארים מ"ב המסעות שעברו בנ"י מצאתם ממצרים ועד לכניסתם לארץ ישראל

*משמעות המסעות* בפרשת מסעי מתוארים מ"ב המסעות שעברו בנ"י מצאתם ממצרים ועד לכניסתם לארץ ישראל. ולכאורה ניתן לשאול: הרי העיקר בכל הפרוט הארוך של המסעות הוא היציאה ממצרים והכניסה לא"י המסמלת את התכלית. דהיינו החלק החשוב הוא היציאה *מהמצר* (מצרים) אל *המרחב* (ארץ ישראל). מדוע אם כך התורה ממשיכה ומפרטת את כל שאר המסעות? מה הלימוד מכך ? אלא שאם נתבונן בדברים נגלה יסוד עמוק ומשמעותי המעיד על נצחיות התורה, ועל המשמעות הרלוונטית שלה לכל אחד ואחד היום. המסעות הינם מדרגות הן בהתקדמות של עם ישראל במדבר, והן בחיי כל אדם ואדם (המסעות מומשלים לשלבים בחיי האדם – יציאה ממצרים – לידה, וההגעה לארץ ישראל – פטירה). אולם יש להבחין שלאחר היציאה ממצרים וההגעה לשלב הבא – לכאורה יצאנו מהמצר והגענו למרחב. אך ברגע שהגענו למדרגה הבאה היא הופכת להיות שוב מצר ביחס למדרגה הבאה – המרחב אליו אנו שואפים. וכך כל מדרגה ומדרגה הינה גם מיצר ביחס למדרגה שמעליה וגם מרחב ביחס למדרגה שתחתיה. אם כך האדם נמצא כל הזמן בתהליך של יציאה ממצר למרחב. כל נקודה שאליה הוא מגיע – שעד ההגעה הייתה המרחב אליו שאף – הופכת להיות מצר כיון שגם ממנה יש לצאת ולהגיע למרחב הבא. באופן כזה האדם נמצא לכל אורך חייו בעולם הזה בתהליך של התקדמות – או יציאה ממצר למרחב. ולכן פרטה התורה את כל המסעות שבדרך שלכאורה אין להם תכלית וחשיבות. כדי להראות שכל שלב הינו מצר ומרחב בו זמנית. הכל יחסי. *שבת שלום*
הדפס את המאמר
המלץ לחבר
הוסף לקליפבורד
כתבות נוספות
לְכָל אִשָּׁה / אביגיל מגידנה גרוסלְכָל אִשָּׁה / אביגיל מגידנה גרוס לְכָל אִשָּׁה יֵשׁ אֶת הַיֹּפִי שֶׁלָּהּ אֶת הַדֶּרֶךְ שֶׁלָּהּ לַחְגֹּג אֶת עַצְמָהּ לְכָל אִשָּׁה יֵשׁ שְׁבִיל מְיֻחָד לִהְיוֹת מְחֻבֶּרֶת, גַּם בְּשֶׁקֶט לְבַד ה וְאֵין הַגְדָּרָ אַחַת שֶׁתּוּכַל לְהָכִיל בִּכְלָל מֵאֵיפֹה אֶפְשָׁר לְהַתְחִיל...?
למה אפל חוששת לקראת השקת האייפון 8?ינאיחודשיים בלבד נותרו עד השקת האייפון החדש. ובנוסף לזאת, מציינים עשר שנים לאפל. עם כל זאת? למה אפל חוששים? מוזמנים לקרוא!
פעילות מיוחדת לחופש עם ילדים- הכנת צמידים מבקבוקיםמשעמם לילדים' בואו תכינו איתם יחד צמידים
X
תוכן ההודעה